kafel-kar

Renowacje

Pałac w Rogalinie - rekonstrukcja pieców kaflowych

Pałac w Rogalinie - rekonstrukcja trzynastu piecow kaflowych.

          Rekonstrukcja pieców zrealizowana w 2014r. przez firmę Kafel-Kar opierała się na wspomnianym projekcie, archiwalnej fotografii i kilkunastu uratowanych kaflach. Zachowane oryginalne kafle umieszczono po konserwacji w formie tzw. „świadków” w korpusach pieców. Jednak tylko osoby wtajemniczone są w stanie je odnaleźć, co świadczy o wysokiej klasie wykonanej rekonstrukcji.

          Zapraszamy Państwa do Muzeum Pałacu w Rogalinie, dawnej siedziby rodu Raczyńskich, jednej z najcenniejszych  rezydencji w Polsce. Wzniesiona w latach 70-tych XVIIIw. dla Kazimierza Raczyńskiego, starosty generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego, była później częściowo zmodernizowana w duchu klasycyzmu, a w dobie romantyzmu  wzbogacona  przez jego wnuka Edwarda o neogotycką zbrojownię w dawnej sali balowej, bibliotekę owalną w miejscu kaplicy pałacowej oraz park krajobrazowy z kościołem-mauzoleum. Pod koniec XIX w. Edward Aleksander i Róża z Potockich Raczyńscy poddali pałac gruntownej renowacji, a w dawnej sali biesiadnej stworzyli neorokokową bibliotekę. Udostępnili też społeczeństwu w specjalnie wzniesionym w 1910 roku budynku galerii rogalińskiej znakomitą kolekcję współczesnego malarstwa polskiego i zagranicznego Edwarda Aleksandra.
          W czasie II wojny pałac stał się siedzibą Szkoły Hitlerjugend, a w 1948 roku Oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Powojenna aranżacja nie odnosiła się jednak do wnętrz z czasów dawnych właścicieli. Próby zmian stały się możliwe dopiero po upadku komunizmu w Polsce. W 1999 roku w północnym skrzydle pałacu udostępniono Gabinet londyński - wierną rekonstrukcję pokoju Edwarda Bernarda Raczyńskiego, Prezydenta RP na Uchodźstwie z jego londyńskiego mieszkania. Jako ostatni z rogalińskiej linii rodu stworzył on w 1990r. Fundację im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jej głównym celem jest ochrona i udostępnianie społeczeństwu polskiemu dzieł sztuki i innych zbiorów rodziny Raczyńskich oraz całego zespołu pałacowego w Rogalinie. Wśród nich znajduje się odzyskana przez Fundację kolekcja malarstwa jego ojca Edwarda Aleksandra, która tak jak przed wojną zdobi ściany galerii rogalińskiej.
          Po wieloletnim, ukończonym niedawno remoncie rezydencji zrekonstruowano także historyczne wnętrza głównej części pałacu i jego lewego skrzydła. Oddają one klimat rogalińskiego domu z oryginalnym  i zrekonstruowanym wyposażeniem, które narastało od XVIII wieku do czasów Rogera Adama Raczyńskiego, wojewody poznańskiego i Ambasadora RP w Rumunii, ostatniego przedwojennego właściciela rodowej siedziby.

          Bardzo ważnym elementem, wpływającym na charakter pałacowych wnętrz  były piece, które zdemontowano po opuszczeniu Rogalina przez Raczyńskich. W trakcie ostatnich prac na miejsce wróciło osiemnaście z nich. Cztery, zachowane niemal w całości, poddano konserwacji, a czternaście pozostałych zrekonstruowano w oparciu o archiwalną dokumentację i pozostałości kafli. Wśród nich znalazł się największy i najbardziej okazały piec z neorokokowej biblioteki. Został zaprojektowany wraz z całym wyposażeniem wnętrza w 1894r. przez debiutującego krakowskiego architekta Zygmunta Hendla i wykonany pod jego nadzorem w jednej z wytwórni drezdeńskich (Königsbrücker Chamotte-Ofen u.Thonwaren-Fabrik ?).