kafel-kar

Porady

1. Różnice między kaflami kominkowymi a piecowymi ?

Kafle kominkowe i piecowe w sposobie użycia i funkcji grzewczej nie różnią się od siebie. Można dowolnie i zamiennie używać ceramiki kaflowej, do budowy pieców i kominków, oraz kuchni. Główne różnice są w wyglądzie i gotowym urządzeniu grzewczym.

Kafle piecowe tzw. kwadratele o wiele częściej są wykorzystywane do kuchni kaflowych i do tradycyjnych zabudów "ścianówek" podlaskich, niż do obudów kominków. Kafel zakorzeniony w polskiej wsi, w rozwiązaniach prostych, bardziej funkcjonalnych niż ozdobnych. Można również z nich budować ciekawe obudowy pieców (foto).

Kafle kominkowe z reguły posiadają więcej kształtów do bogatszych wystrojów pieców (przewężenia, korony, gzymsy itp.) Oprócz właściwej funkcji grzewczej, posiadają bardzo mocne walory ozdobne i przeznaczone są do komponowania obudów pieców i kominków. Posiadają większą powierzchnię lica niż kafel piecowy. W tym samym formacie mogą przybierać różną stylistykę reliefu, lub gładką powierzchnię. Różnorodność kształtów i możliwość kombinacji, również wybarwienie szkliw, daje nieograniczone możliwości kompozycji.

2. Czy kafle są wytrzymałe?

Ceramika wypalana, jest najstarszym materiałem przetworzonym przez człowieka. Potrafi przetrwać kilka tysięcy lat, co pokazują wykopaliska. Skorupy naczyń, a nawet nietknięte naczynia określają nasze kultury i pochodzenie. Kafle ceramiczne wytwarza się w taki sam sposób jak wieki temu wytwarzało się naczynia. Pierwsze kafle to nic innego jak zgnieciona po brzegach misa. Obecnie zmieniła się technologia i wiedza nad zachodzącymi procesami przy produkcji.

Odpowiadając na często zadawane pytanie, na pewno tak, są bardzo wytrzymałe jako materiał do budowy urządzeń grzewczych. Kafel w normalnych warunkach użytkowania, jest materiałem niezniszczalnym przez czas, lub temperaturę.

3. Jak długo kafle akumulują ciepło?

Kafle piecowe, kominkowe posiadają dużą zdolność gromadzenia energii cieplnej. Są właściwym materiałem, wraz z szamotem do budowy i obudowy pieców, lub kominków. Podczas pracy spowalniają i wyrównują ciepło wydostajace się z wnętrza pieca. Stanowią jedyne uzupełnienie akumulacyjnego systemu grzewczego, opartego na masie akumulacyjnej.

4. Co to są szkliwa transparentne?

W kaflarstwie używa się dwóch rodzajów szkliw na powierzchni kafla: szkliw kryjących i szkliw transparentnych (przejrzystych). Te ostatnie, mają powłokę szkła, przez którą można dojrzeć powierzchnię lica. Są szkliwami, które potęgują wygląd reliefu i tworzą niepowtarzalne efekty w zagłębieniach i wierzchołkach płaskorzeźby kafla. Z reguły są naturalnym trwałym światłocieniem, objawia się to jasnymi i ciemnymi miejscami na powierzchni, ale zawsze w niepowtarzalny sposób.

5. Czy szkliwa transparentne są trudniejsze w pielęgnacji?

Pielęgnacja kafli, to nietrudne zajęcie i nie wymaga specjalnych środków. Błyszcząca powierzchnia szkliw, wymaga jedynie użycia miękkich szmatek i umiejętnego wycierania. Należy zwrócić uwagę, aby nie stosować środków do szorowania, które mogą zarysować szklaną powierzchnię.

6. Wyższość kafli nad innymi materiałami ?

Użycie ceramiki kaflowej jest zasadne z wielu powodów. Na łamach tych stron internetowych, mamy możliwość zaprezentować Państwu wszelkie walory, którymi cechują się kafle. Wybierzmy tę cechę, która rzeczywiście wysuwa się na czoło : jest to czystość surowca użytego do wytworzenia. Jest wiele sposobów obudowywania pieców i kominków. Sama nazwa piec kaflowy zobowiązuje. Glina użyta do wyrobu kafli to naturalny surowiec poddany procesowi wypalania w temp. ok. 1000st. W takiej temperaturze znikają wszelkie związki organiczne i woda związana. Wypalona glina jest matriałem czystym i neutralnym, który ma przewidywalny sposób eksploatacji, a zatem bezpieczny dla użytkownika. Kafle są jedynym materiałem okładzinowym pieców, co do których nie ma żadnych wątpliwości. Glina jest materiałem plastycznym, żaden inny materiał nie daje się tak swobodnie formować w różne kształty i obrazować, często w niej wypowiadają się artyści , również w postaci kafli. Po wypaleniu tworzy technicznie doskonały element zabudowy pieców. Trudno przecenić walory ceramiki kaflowej, dla wielu wykonawców i inwestorów, to jedyny sposób na budowę własnego pieca.

7. Czym są spękania na kaflach, czy to jest wada?

Spękania włosowate na kaflach są naturalną cechą kafli, powstają samoistnie od razu lub po pewnym czasie, lub w ogóle. Zależą od rozszerzalności cieplej dwóch materialów gliny i szkliwa. Rozszerzalność ma swój przedział, który może zostać przekroczony i wtedy pojawia się spękanie. Nadają kaflom cech rustykalnych i są wręcz porządane np. w czasie prac odtworzeniowych. Na rynku oferowane są (za dopłatą) już wszelakie szkliwa z rysunkami większych mniejszych i kolorowych spękań. Podkreślmy, że spękania nie pomniejszają w żaden sposób właściwości, ani jakości kafla.

8. Jak złożyć zamówienie ?

Zamówienia dokonujemy na formularzu, według zestawienia wykonanego projektu pieca lub kominka.

Formularz można pobrać w zakładce pt. "pliki do pobrania" lub w biurze obsługi klienta.

9. Co zrobić jeśli zabraknie mi kafli? Czy te domówione są w innym tonie?

Przy zamówieniu kompletu kafli, według projektu, możemy uwzględnić elementy, które podlegają szczególnej uwadze i zabezpieczyć ich podwójną ilość. Zamówienie ilościowe powinno być ściśle dokonane według specyfikacji projektowej przez projektanta, lub wykonawcę.

Domówienie kafli po czasie, może nieznacznie różnić się odcieniem wybarwienia, nie dotyczy to jednak szkliw w kolorach podstawowych a zwłaszcza białym, ecru i kremowym.

10. Jakie materiały polecamy do budowy pieca, kominka?

Kominki i piece to urządzenia wysokotemperaturowe, należy używać wyłącznie materiałów ogniotrwałych i żaroodpornych, przeznaczonych do budowy i obudowy urządzeń grzewczych.

Dodatkowo, należy zachowywać odpowiednie odległości od ścian wkładów kominkowych, wyznaczone przez producentów. Naturalnymi materiałami, które używa się do budowy pieców i kominków to szamot, żeliwo, kafle ceramiczne. Izolacje to nowe materiały : płyty glino-krzemianowe, szamot izolacyjny, wełna ceramiczna, wermikulit.